تماس با ما: 1616
بازگشت به سایت ایثار Header image
حوزه سند
معاونت تعاون - اداره کل اشتغال
نوع سند
دستورالعمل ها
فیلترها
شهید
جانباز
آزاده
والدین شهید
فرزند شهید
فرزندان جانباز بالای 25%
فرزند جانبازان زیر 25%
خواهر و برادر شهید
همسر شهید
فرزند آزاده بالای 25%
مرجع صدور
نماینده محترم ولی فقیه ، معاون رئیس جمهور ورئیس بنیاد شهید وامورا یثارگران

عنوان
دستور العمل مشاوره وراهنمایی شغلی - تخصصی واطلاع رسانی
متن
دستورالعمل مشاوره و راهنمایی شغلی و فنی - تخصصی و اطلاع رسانی
400/3/4196 مورخ 89/11/16
هدف ( اهداف ):
1- ترويج وتقويت فرهنگ كار وکارآفرینی و خوداتكايي در بين جامعه ايثارگري
2- استعداد سنجی ، رغبت سنجی و شخصیت سنجی افراد به منظور انتخاب مسیر شغلی
3- بالا بردن سطح آگاهی ایثارگران جامعه هدف از وضعیت بازار کار ، ظرفیتها و فرصتهای شغلی موجود.
4- ارائه مشاوره شغلی و فنی - تخصصی قبل ، حین و بعد از ایجاد شغل
5-ایجاد انگیزه و پويايي در بین ایثارگران متقاضي اشتغال برای كمك در ايجاد شغل بدون استفاده از تسهیلات اعطايي از سوی بنیاد
6- تشویق کارفرمایان برای ایجاد فرصتهای شغلی برای ایثارگران بدون استفاده از تسهیلات بنیاد
7- اطلاع رسانی برنامه های اشتغالزا به جامعه هدف و کارفرمایان
8- هدایت شغلی صحیح و کمک به جویندگان کار برای انتخاب و تصدی مشاغل مفید ، مناسب و پایدار
9- تطبیق بین استعدادها ، علایق ، تواناییها و نیازهای فرد با امکانات ، نیازها و فرصتهای باالقوه و بالفعل
10- کمک به مراجعین جهت حل مشکل یا مشکلات شغلی خود و ایجاد و تقویت توفیقات شغلی اعم از سازگاری ، انگیزش ، موفقیت و در نهایت رضایت شغلی در آنها .
11-کمک به متقاضیان کار جهت آشنایی و بهره مندی از امتیازات ، مزایا وتسهیلاتی که قانون و ضوابط حاکم در بنیاد برای حمایت از آنها در امر ایجاد و توسعه اشتغال مقرر گرديده است .
12- بهره مندي مطلوب و بهينه از منابع انساني ( حقيقي وحقو قي) در راستاي ساماندهي اشتغال جامعه هدف .
13- تسريع و تسهيل در استفاده هر جه بيشتر و به موقع از ظرفيتهاي استخدامي دستگاه ها .
منظور ( منظورها ) :
1- کمک به ایثارگران جهت اتخاذ تصمیم برای انتخاب شغل متناسب و شناخت راهکارهای لازم برای سازگاری با محیط کار و شغل خود .
2-حضور متقاضيان اشتغال واجد شرايط در كارخانه ها ، كارگاه ها و بنگاههاي اقتصادي به منظور ايده گرفتن ، الگوسازي و تقويت شناخت مثبت و روحيه اعتماد به نفس و كارآفريني .
3 - آشنایی کارفرمایان و جامعه هدف از برنامه های تبیین شده از سوی اداره کل اشتغال وکارآفرینی برای فراهم نمودن زمینه اشتغال برای ایثارگران و بهره مندی از برنامه ها .


تعاریف و اختصارات :
اردوهاي راه اشتغال : بازديدهاي علمي از کارگاهها، کارخانه ها و مراکز تولیدی و صنعتی و بنگاه های کسب و کار همراه با مشاوران و کارشناسان.
حق همیاری : به آندسته از ایثارگران ( مشمولین دستورالعمل )که بدون استفاده از تسهیلات و سهمیه های بنیاد برای خود شغل ایجاد می نمایند پاداشی تحت عنوان حق همیاری پرداخت می گردد.
رابطین : كليه ي افراد حقيقي وحقوقي واجد شرايط كه آمادگي همكاري لازم را درزمينه تامين وتوسعه فرصتهاي شغلي جامعه هدف اعلام نموده وتوان لازم براي شناسايي وايجاد فرصتهاي شغلي اعم از استخدام ويا خوداشتغالي براي جامعه هدف بنياد را علاوه بر سهميه ها وتسهيلات اعطايي بنياد داشته باشند .
مشاور : کسی که در شناخت و حل مشکلات شغلی ، تخصص و مهارت ‌داشته و در این زمینه ارائه خدمات مشاوره اي می نمايد .
مشاوره شغلی : فرایند ورابطه ای است پویا و تخصصی بین متقاضی ( کسی که درخواست اشتغال و یا نوعی مشکل شغلی دارد ) ومشاور ( کسی که در شناخت وحل مشکلات شغلی تخصص و مهارت دارد ) که براساس آن به متقاضی کمک می شود ا با شناخت استعدادها ، رغبت ها ، تجربیات ، توانائیها و محدودیتهای خود و از طرفی نیازهای شغلی جامعه براي خود شغل مناسبی انتخاب نماید و یا با محیط کار خود سازگاری پیدا کند .
مشاوره فنی- تخصصی : فرایند و رابطه ای است پویاوتخصصی بین متقاضی شغل و مشاور فنی ( کسی که در یکی از رشته های تخصصی اعم از بخش صنعت ، کشاورزی و اموردامی ، خدمات وبازرگانی ، قانون کار و دوره های آموزشی فنی و مهارتی ، امور مالی و تسهیلات اعتباری و.... دارای تخصص و مهارت دانشگاهی و تجربی به صورت کاربردی وعملیاتی می باشد ) که براساس آن به متقاضی کمک می شود تا ایده های خود رابه طرح و فرصتهای شغلی وکار آفرینی تبدیل نماید .
مشاور ارجاع : شامل تعدادی از مشاوران شغلی وفنی واجد شرایط که امور اولیه مربوط به راهنمایی و مشاوره های شغلی و فنی مراجعین را در شهرستانها انجام داده و حسب ضرورت و با هماهنگی اداره اشتغال وکارآ فرینی استان نسبت به ارجاع مراجعین به هسته های مشاوره استانی اقدام می نمایند .

جامعه آماری تحت پوشش:
دربخش اطلاع رسانی : کلیه ی افراد حقیقی و حقوقی اعم از ایثارگر و غیر ایثارگر
در بخش مشاوره : خانواده های شاهد (فرزندان ، همسر، والدین ، خواهر وبرادر) ، جانبازان ، آزادگان ، فرزندان و همسران آزادگان و جانبازان 25 درصد و بالاتر
دربخش اردوهای راه اشتغال : متقاضیان اشتغال واجد شرايط ثبت نام شده در بانک آمار و عملکرد شامل فرزندان شاهد ، جانبازان ، آزادگان و فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر با اولويت درصد بالاتر
در طرح رابطین : کلیه ی افراد حقیقی و حقوقی ایثارگر و غیر ایثارگر ، برای ايجاد زمينه اشتغال ايثارگران اعم از فرزندان شاهد ،‌ جانبازان ، آزادگان ، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر ، خواهران و برادران شاهد واجد شرایط
در بخش حق همياري : فرزندان شاهد ، جانبازان ، آزادگان ، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر ، خواهران و برادران شاهد واجد شرایط