تماس با ما: 1616
بازگشت به سایت ایثار Header image
حوزه سند
معاونت تعاون - اداره کل اشتغال
نوع سند
دستورالعمل ها
فیلترها
شهید
جانباز
آزاده
والدین شهید
فرزند شهید
فرزندان جانباز بالای 25%
فرزند جانبازان زیر 25%
خواهر و برادر شهید
همسر شهید
فرزند آزاده بالای 25%
مرجع صدور
نماینده محترم ولی فقیه ، معاون رئیس جمهور ورئیس بنیاد شهید وامورا یثارگران

عنوان
دستور العمل طرح کارورزی شغلی
متن
دستورالعمل طرح کارورزی شغلی
400/3/2878 مورخ89/08/11
هدف یا اهداف :
1- عملیاتی وکاربردی نمودن آموخته های تئوری دانشگاهی فارغ التحصیلان
2-کسب آموزش­های تخصصی وافزایش مهارتهای لازم به منظورآمادگی برای ورود به بازارکار دربخش های خوداشتغالی، دولتی وغیر دولتی
منظور:
طرح کارورزی شغلی، به منظور تسهیل و تسریع در روند ایجاد اشتغال پایداربرای ایثارگران و نیز بوجود آوردن زمینه لازم برای جذب و استخدام آنان در دستگاه های دولتی و غیر دولتی و یا کسب تجربه مفید درمحیط کار .
تعاریف و اصطلاحات:
کارورزی شغلی: کاربردی و عملیاتی نمودن دانش و اندوخته های تئوری فارغ التحصیلان دانشگاهی و آموزش دیدگان مهارتی افراد دارای مدرک تحصیلی دیپلم و زیر دیپلم.

جامعه آماری تحت پوشش (مشمولین):
1 - فرزند شهید ذکور و اناث
2 - جانباز و آزاده واجد شرایط *
3 - فرزند جانباز 25% و بالاتر بر اساس دستور العمل 530/3/2161/مورخ 26/02/95
4- همسر شهید
* نکته: منظور از "واجد شرایط" در بند 2 یعنی جانباز و آزاده بیکار بوده و مشمول حالت اشتغال نباشند.

شرایط کارورز :
با توجه به اهمیت و نقش مؤثر کارورزی شغلی در ایجاد اشتغال جامعه هدف ، لازم است در خصوص معرفی مشمولین برای گذراندن دوره کارورزی علاوه بر دستگاه­های دولتی، نهایت استفاده از ظرفیت های موجود در بخش غیردولتی، تعاونی ها، مراکز خصوصی تابع قانون کار نیز با رعایت شرایط ذیل به عمل آید:
1- عدم اشتغال به کار ، تحصیل و یا تعهد به اشتغال در دستگاهها و موسسات دولتی وغیر دولتی و نیز نداشتن مشکل نظام وظیفه (برای افراد ذکور )
تبصره: گذراندن دوره کارورزی برای دانشجویان مقطع دکتری و فوق لیسانس و نیز دانشجویان ترم آخر مقطع تحصیلی کارشناسی مشروط به اینکه به تحصیل آن ها خللی ایجاد ننماید، بلامانع است.
2 - عدم دریافت وام خود اشتغالی توسط متقاضی کارورزی
3 - تطبیق رشته تحصیلی کارورز با موضوع کارورزی
4 - متقاضیان کارورزی دارای مدرک دیپلم و زیر دیپلم، به دلیل محدودیت و عدم امکان استخدام در بخش دولتی ، می بایست به بخش های خصوصی، تعاونی­ها و مراکز تابع قانون کار معرفی شوند.
5 - افراد دارای مدرک دیپلم و زیر دیپلم فاقد مهارت، پس از گذراندن دوره­های آموزش و توانمندسازی شغلی و مهارتی می توانند دوره کارورزی خود را نیز در بخش های خصوصی، تعاونی ها و مراکز تابع قانون کار سپری نمایند. (دیپلمه­های فنی از این موضوع استثناء هستند)
طول مدت کارورزی:
طول مدت کارورزی حداکثر 12 ماه بوده که حسب شرایط مختلف به شرح ذیل قابل افزایش است:
1 - با تصویب کمیسیون آموزش و اشتغال استان حداکثر تا سقف 18 ماه برای کلیه مشمولین
2 - در صورت اعلام نیاز رسمی سازمان یا دستگاه پذیرنده کارورز مبنی بر استخدام، با تصویب کمیسیون آموزش و اشتغال استان و صدور مجوز از سوی اداره کل اشتغال و کارآفرینی مرکز تا حداکثر 24 ماه برای کلیه مشمولین
تبصره:
صرفاً برای فرزندان شاهد ذکور متاًهل در صورت معرفی در قالب سهمیه استخدامی به دستگاه ، ادامه کارورزی تا زمان جذب و استخدام در سازمان یا دستگاه مورد نظر بلامانع است.
نکته:
1- پرداخت سرانه کارورزی برای فرزندان شاهد پسر متاًهل که موفق به گذراندن دوره کارورزی در دستگاه استخدام کننده نشده اند، تا سقف 6 ماه از زمان معرفی به دستگاه جهت جذب و استخدام به عنوان کمک هزینه معاش بلامانع است.
2- لازم است کلیه کارورزان معرفی شده به دستگاه­های دولتی و غیردولتی، تحت پوشش بیمه حوادث قرار گیرند. شایان ذکر است در این راستا همه ساله قرارداد منعقده فی مابین بنیاد شهید و شرکت سهامی بیمه ایران تمدید و ابلاغ می گردد.